چگونه آسانسور هیدرولیکی کار می کند؟

چگونه آسانسور هیدرولیکی کار می کند؟

چگونه آسانسور هیدرولیکی کار می کند؟

چگونه آسانسور هیدرولیکی کار می کند؟ آسانسور هیدرولیکی مبتنی بر اصولی پایه ای کار می کند. بالا می رود، پمپ مقداری روغن را به درون سیلندر سوق می دهد و سپس پیستون (همان چیزی که کابین آسانسور را هل می دهد) را به سمت بالا فشار می دهد. به هنگام پایین آمدنِ آسانسور، دریچه باز شده و باعث می شود که روغن به سمت عقب و به داخل مخزن جاری شود و همچنین توسط نیروی گرانشیِ کابین آسانسور به طرف عقب سوق داده می شود. نمودار پایین این سیستم را نشان می دهد.

هنگامی که دریچه بسته است روغن فقط می تواند از مخزن به درون سیلندر برود و وقتی دریچه باز است روغن فقط می تواند از سیلندر به سمت عقب و به داخل مخزن جاری شود.

ابزار کنترل در کابین آسانسور باعث می شود که پمپ شروع به کار کردن کند و روغن نیز به جریان  بیافتد. هنگامیکه آسانسور به زمین می رسد پمپ خاموش شده و کابین آسانسور در بالای پیستون قرار می گیرد و همچنین موقعیت آن به خاطر وجود روغنی که در داخل سیلندر گیر افتاده است حفظ می-شود.

با توجه به موقعیت، اندازه و عملکرد سیلندر می توان یکی از مدل های آسانسور «باحفره» و یا «بدون حفره» را انتخاب کرد.

آسانسور هیدرلیکی حفره دار چیست؟

آسانسور هیدرلیکی حفره دار، مدل مرسوم آسانسور هیدرولیکی است. هیدرولیک حفره دار اشاره می-کند به حفره ای که وجود آن در درون زمین برای آسانسور ضروری است. سیلندری که پیستون را پوشانیده و کابین آسانسور را هل می دهد در درون زمین گسترش می یابد. مسافت گسترش یافته مساوی با مسافتی است که کابین آسانسور می تواند به طرف بالا طی کند.

مشخصات بالابر خانگی هیدرولیکی با کابین شیشه ای

آسانسور هیدرولیکی بدون حفره چیست؟

منظور از آسانسور هیدرولیکی بدون حفره این است که به گودال عمیقی برای سیلندر نیازی نیست. پیستون ها نیز به طور عمودی عمل می کنند و روی کف گودال در امتداد با گوشه های زیرین کابین آسانسور نصب شده اند. کار این سیستم، مشابه با کار جک است و می تواند رفت و آمد آسانسور را حداکثر به  20 تا 30 متر محدود کند. استفاده از این نوع آسانسور رایج نیست ولی اگر فضایی که آسانسور باید پایین برود محدود باشد پس مسافت پیموده شده کوتاه است و برای این موقعیت، سیستم هیدرولیکی لازم است.

محاسن و معایب آسانسور هیدرولیکی

هنگامیکه می خواهید آسانسوری را انتخاب کنید بهتر است که تمامی مزایا و محدودیت های آنرا با توجه به نیاز خود در نظر بگیرید. محیط های متفاوت، ارتفاعی که باید پیموده شود، طبقه های مورد استفاده و فضای موجود می توانند از عوامل موثر در تصمیم گیری شما باشند.

محاسن:

اگر موتورخانۀ ساختمان، فضای کافی را برای نگه داری این دستگاه داشته باشد پس برای نگهداری آن به فضایی در بالای محور آسانسور نیاز نیست (کاری که آسانسور کششی انجام می دهد). همچنین کف/ گودال می تواند این سیستم را متحمل  شود بنابراین به هیچ نیروی کمکی ای نیاز نیست.

در آسانسور هیدرولیکی به خاطر نبودن کابل، احتمال افتادن واگن آسانسور وجود ندارد گرچه اغلب در واقعیت این چنین نیست. اگر این سیستم از هم باز شود آسانسور با سرعت به  پایین می افتد و روغن نیز از سیستم نشت می شود.

در نهایت، آسانسور هیدرولیکی نسبت به آسانسور کششی ارزان تر است بنابراین اگر بودجه یکی از عوامل موثر در تصمیم گیری شما است پس این گزینه حتماً بهترین انتخاب است.

مدل های جدید بالابرهای فروشگاهی

معایب:

به خاطر عواملی از قبیل محدودبودن مسافت پیموده شده توسط سیستم بالابر هیدرولیکی، آهسته حرکت کردن این سیستم (تا 1 متر بر ثانیه) و همچنین نیاز به فضای زیر زمینی بیشتری برای قراردادن سیلندر بنابراین برای بیش از 8-6 طبقه نمی توان آنرا گزینۀ مناسبی در نظر گرفت. فضایی که برای گودال روغن و موتورخانه مورد نیاز است شاید در بیشتر ساختمان ها به ویژه جاهایی که کف خوبی دارند مناسب نباشد. برای سیستم حفره دار باید اعماق زیادی از زیر زمین را کند که این امر همیشه شدنی نیست.

سیستم های هیدرولیکی بر پایۀ روغن کار می کنند و چون روغن در دماهای گوناگون، متفاوت عمل می کند ( روغن در دمای بالاتر، رقیق تر می شود ) بنابراین سیستمی خوب است که بتواند این اثر را متعادل کند. روغن و هر سیال دیگری می توانند به بیرون از این سیستم نشت کنند که این موضوع مشکل ساز است. در سیستم های جدید این مشکل پیش نمی آید ولی باید از آسانسور به درستی محافظت کرد.

در نهایت اگر می خواهید مطابق با ارزیابی بهره وری انرژی یا استاندارد برییم عمل کنید آسانسورهای دیگر نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی کم مصرف تر هستند. در آسانسورهای هیدرولیکی برای بالابردن کابین آسانسور به نیروی زیادی نیاز است زیرا روغن باید بتواند بر نیروی جاذبه غلبه کند ولی در گزینه های دیگر برای مثال در آسانسور کششی از وزنۀ متعادل کننده استفاده می شود بنابراین به انرژی کمتری نیاز است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.

    مشاوره و استعلام قیمت
    Cresta Help Chat
    Send via WhatsApp