چگونه بالابر هیدرولیکی کار می کند؟

چگونه آسانسور هیدرولیکی کار می کند؟

چگونه بالابر هیدرولیکی کار می کند؟

چگونه بالابر هیدرولیکی کار می کند؟ بالابر هیدرولیکی مبتنی بر اصولی پایه ای کار می کند. بالا می رود، پمپ مقداری روغن را به درون سیلندر سوق می دهد و سپس پیستون (همان چیزی که کابین بالابر را هل می دهد) را به سمت بالا فشار می دهد. به هنگام پایین آمدنِ بالابر، دریچه باز شده و باعث می شود که روغن به سمت عقب و به داخل مخزن جاری شود و همچنین توسط نیروی گرانشیِ کابین بالابر به طرف عقب سوق داده می شود. نمودار پایین این سیستم را نشان می دهد.

هنگامی که دریچه بسته است روغن فقط می تواند از مخزن به درون سیلندر برود و وقتی دریچه باز است روغن فقط می تواند از سیلندر به سمت عقب و به داخل مخزن جاری شود.

ابزار کنترل در کابین بالابر باعث می شود که پمپ شروع به کار کردن کند و روغن نیز به جریان  بیافتد. هنگامی که بالابر به زمین می رسد پمپ خاموش شده و کابین بالابر در بالای پیستون قرار می گیرد و همچنین موقعیت آن به خاطر وجود روغنی که در داخل سیلندر گیر افتاده است حفظ می شود.

با توجه به موقعیت، اندازه و عملکرد سیلندر می توان یکی از مدل های بالابر «باحفره» و یا «بدون حفره» را انتخاب کرد.

بالابرهیدرولیکی حفره دار چیست؟

بالابر هیدرولیکی حفره دار، مدل مرسوم بالابر هیدرولیکی است. هیدرولیک حفره دار اشاره می کند به حفره ای که وجود آن در درون زمین برای بالابر ضروری است. سیلندری که پیستون را پوشانیده و کابین بالابر را هل می دهد در درون زمین گسترش می یابد. مسافت گسترش یافته مساوی با مسافتی است که کابین بالابر می تواند به طرف بالا طی کند.

5 نکته هنگام خرید بالابر خانگی برای سالمندان

بالابرهیدرولیکی بدون حفره چیست؟

منظور از بالابر هیدرولیکی بدون حفره این است که به گودال عمیقی برای سیلندر نیازی نیست. پیستون ها نیز به طور عمودی عمل می کنند و روی کف گودال در امتداد با گوشه های زیرین کابین بالابر نصب شده اند. کار این سیستم، مشابه با کار جک است و می تواند رفت و آمد بالابر را حداکثر به  20 تا 30 متر محدود کند. استفاده از این نوع بالابر رایج نیست ولی اگر فضایی که بالابر باید پایین برود محدود باشد پس مسافت پیموده شده کوتاه است و برای این موقعیت، سیستم هیدرولیکی لازم است.

محاسن و معایب بالابر هیدرولیکی

هنگامی که می خواهید بالابری را انتخاب کنید بهتر است که تمامی مزایا و محدودیت های آنرا با توجه به نیاز خود در نظر بگیرید. محیط های متفاوت، ارتفاعی که باید پیموده شود، طبقه های مورد استفاده و فضای موجود می توانند از عوامل موثر در تصمیم گیری شما باشند.

محاسن:

اگر موتورخانۀ ساختمان، فضای کافی را برای نگه داری این دستگاه داشته باشد پس برای نگهداری آن به فضایی در بالای محور بالابر نیاز نیست (کاری که بالابر کششی انجام می دهد). همچنین کف/ گودال می تواند این سیستم را متحمل  شود بنابراین به هیچ نیروی کمکی ای نیاز نیست.

در بالابر هیدرولیکی به خاطر نبودن کابل، احتمال افتادن واگن بالابر وجود ندارد گرچه اغلب در واقعیت این چنین نیست. اگر این سیستم از هم باز شود بالابر با سرعت به  پایین می افتد و روغن نیز از سیستم نشت می شود.

در نهایت، بالابر هیدرولیکی نسبت به بالابر کششی ارزان تر است بنابراین اگر بودجه یکی از عوامل موثر در تصمیم گیری شما است پس این گزینه حتماً بهترین انتخاب است.

موارد استفاده از بالابر خانگی کدام اند؟

معایب:

به خاطر عواملی از قبیل محدود بودن مسافت پیموده شده توسط سیستم بالابر هیدرولیکی، آهسته حرکت کردن این سیستم (تا 1 متر بر ثانیه) و همچنین نیاز به فضای زیر زمینی بیشتری برای قراردادن سیلندر بنابراین برای بیش از 8-6 طبقه نمی توان آنرا گزینۀ مناسبی در نظر گرفت. فضایی که برای گودال روغن و موتورخانه مورد نیاز است شاید در بیشتر ساختمان ها به ویژه جاهایی که کف خوبی دارند مناسب نباشد. برای سیستم حفره دار باید اعماق زیادی از زیر زمین را کند که این امر همیشه شدنی نیست.

سیستم های هیدرولیکی بر پایۀ روغن کار می کنند و چون روغن در دماهای گوناگون، متفاوت عمل می کند ( روغن در دمای بالاتر، رقیق تر می شود ) بنابراین سیستمی خوب است که بتواند این اثر را متعادل کند. روغن و هر سیال دیگری می توانند به بیرون از این سیستم نشت کنند که این موضوع مشکل ساز است. در سیستم های جدید این مشکل پیش نمی آید ولی باید از بالابر به درستی محافظت کرد.

در نهایت اگر می خواهید مطابق با ارزیابی بهره وری انرژی یا استاندارد برییم عمل کنید بالابرهای دیگر نسبت به بالابرهای هیدرولیکی کم مصرف تر هستند. در بالابرهای هیدرولیکی برای بالابردن کابین بالابر به نیروی زیادی نیاز است زیرا روغن باید بتواند بر نیروی جاذبه غلبه کند ولی در گزینه های دیگر برای مثال در بالابر کششی از وزنۀ متعادل کننده استفاده می شود بنابراین به انرژی کمتری نیاز است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بالابر هیدرولیکیمقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.

    مشاوره و استعلام قیمت
    Cresta Help Chat
    Send via WhatsApp