دسته بندی بالابرها به چه صورت است؟

دسته بندی بالابرها

دسته بندی بالابرها


دسته بندی بالابرها به چه صورت است؟

بالابر وسیله ای است که از آن برای حمل بار یا افراد استفاده می شود. داشتن یک بالابرخانگی می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد و کم زیادی برای انتقال انجام دهد. بالابرها می توانند بر حسب نیازی که وجود دارد در انواع مختلف استفاده شوند.

بالابرها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند در خانه ها نیز برای جابجایی نفرات و بار استفاده می شود. به بالابرهایی که در خانه ها نصب می شود بالابرهای خانگی می گویند.  بالابرها انواع مختلفی دارند که هر کدام در دسته خود جای می گیرند. در این مقاله به دسته بندی بالابرها پرداخته شده است.

دسته بندی بالابرها

بالابرها را می توان از منظرهای مختلفی دسته بندی کرد. در زیر این دسته ها آورده شده اند و برای هر کدام نیز توضیحاتی ارائه شده است.

دسته بندی از لحاظ قابلیت حرکتی:

الف : بالابرهای ثابت:

از بالابرهای ثابت برای جابجایی افراد و وسایل سنگین استفاده می شود و دارای انواع مختلفی است. در زیر به انواع آنها اشاره شده است:

1.بالابرهای هیدرولیکی

بالابر هیدرولیکی از نیروی هیدرولیک برای حرکت استفاده می کنند. این بالابرها در چند مدل مختلف وجود دارد. این بالابرها دارای مشتریهای فراوانی هستند و مزایای متعددی دارند. در زیر به این مزیت ها اشاره شده است:

ارزان تر بودن نصب: نصب این بالابر نسبت به دیگر بالابرها ارزان تر است و هم چنین سریع تر انجام می شود. از آن سو هزینه تعمیرات ان نیز پایین تر است و از این لحاظ برای افراد هزینه کمتری خواهد داشت.

محل کمتری اشغال می کند: این بالابرها محل کمتری را نسبت به دیگر بالابرها اشغال می کنند و این خود مزیتی دیگر است.

بالابر صنعتی

امنیت بالا: امنیت این بالابر بالا است و می توان با خیال راحت تری از آن استفاده کرد. در واقع این بالابرها بیشترین امنیت را دارند و بنابراین می توان از آن برای جابجایی بارهای سنگین و نیز افراد استفاده کرد.

ایده آل برای جابجایی بار: به علت نیروی مناسب، این بالابرها برای جابجایی بار بسیار ایده ال هستند و در نتیجه گزینه بسیار خوبی برای فروشگاه ها و نیز دیگر جاهایی است که نیاز به حمل بار وجود دارد.

عیب این بالابرها هم این است که سرعت پایین تری دارد و در نتیجه برای ساختمان های مرتفع مناسب نیست. این بالابرها به انرژی زیادی نیاز دارند و در نتیجه برای ساختمان های با طبقات بالا مناسب نیست و بیشتر برای ساختمان با ارتفاع کم و متوسط استفاده می شود.

2.بالابرهای زنجیری یا کابلی

در بالابرهای زنجیری ، حرکت از طریق زنجیر و وینچ تامین می شود و می تواند در جاهای مختلفی استفاده شود. یک موتور کابل یا زنجیر متصل به سکو را حرکت می دهد.  بالابرهای زنجیری تنوع زیادی دارند و می توانند نیازهای افراد را به خوبی تامین کنند. این بالابرها می توانند برای انواع کارها از جمله حمل بار و حمل افراد استفاده شود. این بالابرها را بالابرهای الکتریکی نیز می نامند.

این بالابرها نیز دارای مزایایی هستند که از جمله آنها میتوان به سبک بودن و نیز سرعت مناسب اشاره کرد. از این بالابرها می توان در فروشگاه ها و خانه ها و اماکن صنعتی استفاده کرد. بهتر است از این بالابرها برای حمل نفرات استفاده نشود.

3.بالابرهای هیدرولیکی زنجیری: این نوع بالابر از دو سیستم هیدرولیک و زنجیری استفاده می کند تا حرکت انجام شود. در این دسته از بالابرها، چرخ زنجیر توسط جک هیدرولیک تا نیمه کورس را می رود و نیرو توسط زنجیر به میز کار منتقل می شود و سپس کل مسیر پیموده می شود.

نصب بالابر فروشگاهی چگونه انجام می شود؟

از این بالابرها صرفا برای جابجایی بار استفاده می شود و بهتر است از آن برای حمل نفرات استفاده نشود. خیلی ها از این بالابرها برای حمل افراد استفاده می کنند اما به هرحال این گونه از بالابر از لحاظ امنیتی برای این کار مناسب نیست.

ب: بالابرهای متحرک:

این بالابرها برای استفاده نفرات است و به آن بالابر نفربر هم می گویند. این بالابر دارای چرخ است و در نتیجه میتواند از جایی به جای دیگر منتقل شود و برای همین است که به آن متحرک می گویند. این نوع بالابر نیز دارای انواع مختلفی است که در زیر به آنها اشاره شده است:

1.بالابر متحرک با دسترسی عمودی:

این بالابر فقط به شکل عمودی حرکت می کند و به صورت افقی حرکتی ندارد. برای همین است که حتما باید به صورت دقیق زیر محل کار قرار بگیرد. از این بالابرها می توان برای جابجایی نفرات و بار استفاده کرد.

2.بالابرهای متحرک با دسترسی افقی و عمودی:

این بالابر هم به شکل عمودی و هم افقی جابجا می شود و امنیت بالایی دارند. این نوع بالابرها از سیستم هیدرولیک برای تامین نیروی خود استفاده می کنند. بهتر است تا حد ممکن نفرات از این نوع بالابرها استفاده نکنند و بیشتر با آن بار جابجا شود.

دسته بندی از لحاظ سیستم حرکتی :

بالابر هیدرولیکی:

بالاتر به بالابر هیدرولیکی و مزیت های آن اشاره شد. این بالابرها رایج ترین نوع بالابرها هستند که امنیت بسیار خوبی دارند و  هزینه آنها نیز کم است.

بالابر زنجیری:

در بالابرهای این مدلی از زنجیر و وینچ استفاده می شود. برای امنیت بیشتر این بالابرها از زنجیرهای دوبل و ترمزهای ضد سقوط استفاده می گردد.

کاربرد بالابر صنعتی در کارگاه ها چیست؟

بالابر کابلی:

برای این بالابرها از کابل و وینچ استفاده می گردد. مانند بالابر زنجیری برای ایمنی بالاتر از زنجیر دوبل و ترمز ضد سقوط استفاده می گردد.

نتیجه گیری

بالابرها در جاهای مختلفی در صنعت، خانه و دیگر موارد استفاده می شود. بالابرها را می توان از منظرهای مختلف دسته بندی کرد. اگر بخواهیم از منظر حرکتی آنها را دسته بندی کنیم آنها به بالابرهای ثابت و بالابرهای متحرک تقسیم می شوند که هر کدام از انها خود دارای انواع مختلفی هستند.

اگرهم از لحاظ سیستم بالابری بخواهیم دسته بندی بالابرها را انجام دهیم آنها به سه دسته بالابر هیدرولیکی، بالابر کابلی و بالابر زنجیری تقسیم بندی می شوند که هر کدام مزیت های خودشان را دارند. رایج ترین بالابرها ، بالابرهای هیدرولیکی هستند که امنیت بالایی دارند ، می توان در جاهای مختلف از آنها استفاده کرد و قیمت نصب و تعمیر آنها نیز ارزان است.

 بالابر هیدرولیکی مدل تینا با نگاه تولید انبوه طراحی و تولید می گردد. برای تولید قطعات از جیگ ها و فیکسچرهای اصولی استفاده می شود که موجب اطمینان در دقت ساخت و مونتاژ قطعات می گردد. کلیه قطعات مکانیکی بالابرهای آرینا مدل TINA از ضریب اطمینان بالایی در طراحی خود بهره میگیرند و به دلیل ماهیت تولیدی آن ساخت و مونتاژ قطعات از حداکثر کیفیت و دقت برخوردار است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مقالاتمقالات بالابر

بالابر ارزانبالابر ایمنبالابر ثابتبالابر خانگیبالابر صنعتیبالابر کابلیبالابر متحرکبالابر هیدرولیکیگروه صنعتی آریانا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.

    Cresta Help Chat
    Send via WhatsApp
    مشاوره و استعلام قیمت