انواع بالابر

باالبر هیدرولیکی آرینا مدل تینا 1

باالبر هیدرولیکی آرینا مدل تینا 1


انواع بالابر

انواع بالابر وسیله هایی هستند که برای جابه جایی اشیا و مردم میان طبقه ها، یا برای  انتقال راحت و سریع تر کالاها استفاده می شوند. انواع مختلفی از بالابر وجود دارند که هرکدام دارای مکانیزم خاصی اند.

افرازه و آسانسور ها به 5 دسته تقسیم می شوند:

 1. بالابرهای آکاردئون ثابت
 2. بالابرهای جک مستقیم
 3. بالابرهای کابلی یا زنجیری
 4. بالابرهای هیدرولیکی زنجیری
 5. بالابرهایی با بازوی بالابری ثابت

بالابرهای آکاردئون ثابت

بالابرهای آکاردئون ثابت بیشترین امنیت را در میان انواع مختلف بالابرها دارند. این مدل بالابر میز هیدرولیکی نامیده می شود. بازوهای قیچی مانند بالابرهای آکاردئون توسط جک هیدرولیکی از هم جدا می شوند.

بالابرهای جک مستقیم

در بالابرهای جک مستقیم جک هیدرولیکی زیرجدول بار برای راهنمایی به طرف بالا متصل است. از لحاظ  ظرفیت و امنیت، بعد از بالابرهای آکاردئون رتبه بندی می شوند. این بالابرها بیشتر در مغازه ها و فروشگاه ها استفاده می شوند. درصورت استفاده از کابین، بالابرهای هیدرولیکی نامیده می شوند.

بالابرهای کابلی یا زنجیری

موتور کابل یا زنجیر به سیستمی که عامل حرکت بالابر است متصل است. امنیت این بالابرها به شدت پایین است و ظرفیت کمی دارند. بالابرهای کابلی یا زنجیری برای بالا کشیدن بالابر در هیچ حالتی استفاده نمی شوند.

بالابرهای هیدرولیکی زنجیری یا کابلی

در بالابرهای هیدرولیکی زنجیری یا کابلی حرکت از چرخ  زنجیر یا قرقره ی کابل، به وسیله ی جک هیدرولیکی نیم دور، شروع می شود. ودر نهایت نیرو از طریق زنجیر و کابل به میزکاری انتقال داده می شوند.

بالابرهای بازو ثابت

علاوه بر این که دسترسی عمودی فراهم شده، بالابرها همچنان برای دسترسی افقی نیز ارائه شده اند. آن ها ظرفیت کمی دارند و برای حمل مردم استفاده می شوند. بالابرهای آکاردئون ثابت همچنین، میزهای هیدرولیکی نامیده می شوند. بالاترین امنیت را در میان سایر انواع بالابرها دارند. بازوهای قیچی مانند این نوع از بالابر، توسط جک هیدرولیکی باز می شوند.

جدیدترین بالابرهای 2021 در دنیا

انواع مختلف بالابرهای برقی یا موتوری

این نوع از بالابرها مدل دیگری از بالابرها اند،که نیاز به نیروی بازو ندارند و این موتور برقی که به انتقال بارها از نقطه ای به نقطه ی بعدی، توسط تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی کمک می کنند. بالابرهای برقی برای جابجایی سریع، دائمی و پیوسته کالاها با وزن های مختلف و همچنین سرعت های متفاوت استفاده می شوند.بالابر برقی توسط صفحه کلید آویزان که با دکمه ای برای حرکت، توقف و تغییر مسیر کار می کند، هدایت می شوند. بالابر ساختمانی از موتور الکتریکی و موتور هیدرولیکی استفاده می کند. بالابر هیدرولیکی عملکرد بهتری نسبت به بالابرهای الکتریکی دارند.

اجزا بالابر

انواع اجزای بالابر به شرح زیر اند:

قلاب بالا و قلاب پایین

صفحه پروفیل

ضامن ایمنی

ضامن

ترمز زنجیربار

زنجیر دستی

صفحه ی هشدار

بدنه

تیفور

یکی از رایج ترین نوع بالابرها، بالابرهایی که کاملا به صورت دستی کار می کنند. این وسیله یک آسانسور است که، با اهرم فلزی اش و دوسیم می تواند بار را به صورت دستی و دائما در دو بخش عمودی و افقی و شیب دار در فاصله ها و نواحی مختلف  توسط دو سیم جابجا کند.

نکته ی مهم این است که شما باید همیشه اطمینان حاصل کنید از اینکه تریفور سالم است.  مطمئن شوید درست کار می کند و سپس شروع به کار کنید.

انواع مختلف بالابرها برای جابجایی کالا

1.بالابرهایی دستی

قرقره زنجیر دستی

تریفور

2. قرقره زنجیر دستی

می توان از قرقره زنجیری برای حمل بار در ارتفاعات کوتاه استفاده شود. روش کار استفاده از دستگاه به این شکل است که، کالا توسط زنجیر دستی کشیده می شوند. زنجیر این قرقره باید دائما تحت نظر باشد و روغن کاری شوند. اگر زنجیر ها عیبی پیدا کردند در سریع ترین حالت ممکن باید جایگزین شوند. این عیوب شامل موارد زیر هستند:

ظرفیت بالابر خانگی چگونه محاسبه می شود؟

درخشان و پیچیده اند.

ترک مویی دارند.

نکات بسیار مهمی در مورد حمل بار توسط بالابر ساختمانی

محلی که بالابرها نصب می شوند باید قابلیت حمایت از وزن بالابر و کالا را داشته باشد.

بسیار مراقب باشید مکان تیزی در جایی که دو قرقره و زنجیر استفاده می شوند نباشد تا آسیبی به تجهیزات نرسد. تحت هیچ شرایطی نباید دو بالابر زنجیری ( دستی یا موتوری) برای جابجایی کالا استفاده شود.

همیشه از یک بالابر یک بار استفاده کنید و بهتر است زمانی که هرکدام از کالاها در یک بالابر اند از دو بالابر همزمان استفاده کنید.

امروزه در شرکت های پیش رفته بعد از کامل شدن ساختمان و آهن آلات برای بردن موتور و سایر تجهیزات در موتورخانه آسانسور، در چاه آسانسور یکسان، آنها از آسانسور هایی مشابه از یک شرکت و طراحی شده برای ارتفاع یکسان از چاه آسانسور استفاده می کنند.

برای بالابرهایی که استفاده می شوند بهتر است که ترمز اضطراری داشته باشند تا در صورت بروز حادثه یا اگر کالا زیادی سنگین بود، بالابر هیدرلیکی سریع حرکت کند. ترمز اضطراری کار می کند و از بروز هر حادثه ای جلوگیری می کند.

اگر سطوح عبوری سطح تیز و خطرناک زمان جابجایی بار داشته باشند و استفاده از دو سیم یا زنجیر بهتر است از لایه های پلاستیکی برای پوشاندن و محافظت از زنجیر استفاده شود.  و مخصوصا دو قرقره برای آسانسورهای دستی و برقی باید برای بهبود بخشیدن امنیت کار و نجات جان نصابان و کارکنان آسانسور و تعمیرکاران به کار برده شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مقالاتمقالات بالابر

بالابربالابر ایمنبالابر باکیفیتخرید بالابر

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.

  Cresta Help Chat
  Send via WhatsApp
  مشاوره و استعلام قیمت